WTTC: Szanghaj największym rynkiem turystycznym na świecie
BIZNES podróże

WTTC: Szanghaj największym rynkiem turystycznym na świecie

21 października 2018r. – Światowa Rada ds. Turystyki i Turystyki (WTTC) opublikowała swój doroczny Raport o Miastach na Forum WTTC Asia Leaders w Macau, SAR. Raport obejmuje 72 z najważniejszych miast turystycznych na świecie, które łącznie wygenerowały ponad 625 mld USD wkładu do PKB w ubiegłym roku (24,3% globalnego PKB w turystyce i turystyce).

Największe miasta na świecie pod względem wielkości rynku turystycznego to: Szanghaj (35 mld USD), Pekin (32,5 mld USD), Paryż (28 mld USD), Orlando (24,8 mld USD), Nowy Jork (24,8 mld USD), Tokio (21,7 mld USD) , Bangkok (21,3 mld $), Meksyk (19,7 mld $), Las Vegas (19,5 mld $) i Shenzhen (19 mld $).

Najlepsze dziesięć miast na świecie pod względem tworzenia miejsc pracy to: Dżakarta, Pekin, Meksyk, Szanghaj, Bangkok, Chongqing, Delhi, Bombaj, Ho Chi Minh, Shenzhen.

Prezes WTTC Gloria Guevara skomentowała: „54% światowej populacji mieszkającej na obszarach miejskich stało się globalnym centrum gospodarczym, napędzającym wzrost i innowacje. Przyciągają ogromne ilości osób, które podróżują, aby doświadczyć swojej kultury, robić interesy i żyć. Ten wzrost spowodował również wzrost turystyki miejskiej – trend, który ma utrzymać dynamikę.

„Nasz raport podkreśla kluczowe znaczenie miast dla podróży i turystyki na całym świecie, a także znaczenie tego sektora dla gospodarki. Ponad pół miliarda podróży odbywa się w miastach rocznie, co stanowi 45% międzynarodowych podróży międzynarodowych.”

Najważniejsze elementy raportu:

· Kair był najszybciej rozwijającym się miastem w 2017 r. Pod względem udziału turystyki i turystyki w PKB (34,4%), a następnie w Makau (14,2%).
· Cztery z pięciu najszybciej rozwijających się miast w ciągu ostatnich dziesięciu lat znajdują się w Chinach: Chongqing, Chengdu, Szanghaj, Guangzhou.
· Szanghaj znajduje się w rankingu największych miast według liczby podróży i turystyki w 2017 r. Do 2027 r. Oczekuje się, że Szanghaj będzie dwukrotnie większy od Paryża pod względem bezpośredniego udziału turystyki i turystyki w PKB.
· Bangkok (50,4%), Paryż (29,8%), Meksyk (24,0%) i Tokio (20,2%) w największym stopniu przyczyniają się do wzrostu PKB w turystyce.
· Pod względem wydatków krajowych i międzynarodowych Nowy Jork stanowi przykład miasta o niezwykłej równowadze (52,7% w porównaniu z 47,2%). Tymczasem Paryż opiera się głównie na wydatkach międzynarodowych, a Pekin na krajowym.

Rynki w Chinach napędzają wzrost

Szczególnie warto zauważyć, że chińskie miasta szybko się rozwinęły w ciągu ostatniej dekady i według prognoz nadal będą dominować na wykresach wzrostu w latach 2017-2027. Na przykład Szanghaj przeszedł od ósmego co do wielkości miasta pod względem turystycznego i turystycznego PKB w 2007 r. stać się największym w 2017 r. – pozycja, którą ma utrzymać do 2027 r. Tymczasem szybki rozwój Guangzhou zajmie 4 miejsce, a Chongqing ma po raz pierwszy dołączyć do pierwszej piętnastki. Nastąpiło to po okresie trwałego rozwoju infrastruktury, w tym inwestycji w lotniska i intensywnego rozwoju produktów.

Chińskie rynki krajowe i zewnętrzne będą napędzać wzrost w nadchodzącym dziesięcioleciu, przy czym większość czołowych wykonawców utrzyma swoje pozycje. Chińskie miasta będą nadal przewodzić, choć spodziewane jest spowolnienie wzrostu. Z wyjątkiem Marrakeszu, miasta w pierwszej dziesiątce najszybciej rosnących dochodów z turystyki i turystyki w nadchodzącym dziesięcioleciu znajdują się w regionie Azji i Pacyfiku.

Guevara kontynuował: „Dzięki tak dobrym wynikom miast na całym świecie i najwyższemu wzrostowi, jaki przeżywają miasta w Podróży i Turystyce, jest ogromna szansa. Niniejszy raport ilustruje siłę Travel & Tourism i jej wpływ ekonomiczny nie tylko na poziomie makro, ale także na poziomie lokalnym, na którym opiera się każdego dnia. Aktywny sektor turystyczny może stymulować inwestycje, chronić i promować dziedzictwo kulturowe oraz katalizować nowe działania, takie jak badania, technologia lub kreatywna gospodarka. Planowanie rozwoju i zarządzanie nim tak, aby był on sprzyjający włączeniu społecznemu i zrównoważony – z dobrobytem społeczności, które mieszkają i pracują w takich miastach jako rdzeniem – musi być najwyższym priorytetem dla samorządów miejskich, współpracujących z sektorem prywatnym.”

(TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics