Poznajcie Mołdawię i odkryjcie w niej polskie korzenie na TOUR SALON
Europa Miejsca Mołdawia

Poznajcie Mołdawię i odkryjcie w niej polskie korzenie na TOUR SALON

Mołdawia jest jednym z mniej znanych Polakom wakacyjnych kierunków w Europie. Dlatego też jej przedstawiciele starają się przyciągnąć uwagę turystów i zachęcić ich do podróży do malowniczego kraju położonego między rzekami Dniestr i Prut. Do atrakcji turystycznych tego południowo-wschodniego europejskiego państwa zaliczają się cerkwie i monastyry, twierdza z XVII w. w Sorokach czy kompleks archeologiczno-krajobrazowy Stare Orhei. Jednym z najbardziej znanych produktów mołdawskich jest wino, które na tych terenach wytwarzane jest od tysięcy lat.  

Mołdawia to kraj europejski o powierzchni 33 843 km kw. zamieszkany przez ponad 3,5 miliona osób. Stolicą i największym miastem jest Kiszyniów z populacją ponad 674,5 tys. mieszkańców. Zgodnie z danymi Narodowego Biura Statystyki, od stycznia do końca czerwca 2016 roku kraj odwiedziło niemal 87 000 turystów. Więcej informacji o turystyce znajduje się na stronie

Narodowy Związek Turystyki Przyjazdowej Mołdawii (National Inbound Tourism Association of Moldova) będzie wystawcą 28. Targów Tour Salon, które odbędą się w Poznaniu w dniach 17-19 lutego. Reprezentanci Mołdawii, kraju o bogatej historii, tradycjach i słynącego z wielowiekowej tradycji wyrobu wina, zapraszają do odwiedzenia stoiska 46 w pawilonie 7 oraz na prezentację pt. „Odkryj polskie drogi do korzeni”, która będzie miała miejsce 18 lutego o godzinie 11.00 na Scenie Kultury.

Tradycja produkcji win

Jak mówi Emilian Dzugas, prezes Narodowego Związku Turystyki Przyjazdowej Mołdawii, kraj ten będzie promować się na targach m.in. poprzez szlaki winne oraz winiarnie. – Tradycja wyrobu wina to bardzo ważna część naszej kultury. Praktycznie każda rodzina w mołdawskiej wsi ma własny przepis – podkreśla Emilian Dzugas. – W Mołdawii jest ok. 140 winiarni, z których 24 eksportuje wina do Polski. Produkcja wina odpowiada za 4% PKB. Winne piwnice w Mołdawii zostały odnotowane w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłuższe i największe na świecie – dodaje.

Mołdawia posiada bardzo dobre warunki do uprawy winorośli. Rosną tam różne szczepy: klasyczne europejskie (73%), kaukaskie (17%) oraz lokalne (10%). Spośród białych wyróżniają się Feteasca Alba, Feteasca Regala i Viorica, a czerwonych Feteasca Neagra i Rara Neagra.

Narodowy Dzień Wina obchodzony jest w pierwszy weekend października, kiedy to zbierane są ostatnie w roku winogrona. Mieszkańcy i turyści spędzają to święto na wspólnej zabawie, tańcach, degustacji wina i smakowaniu lokalnej kuchni.

Polsko-mołdawskie relacje – historia i teraźniejszość

Polsko-mołdawskie stosunki datowane są na XIV wiek, kiedy kraje sąsiadowały ze sobą, a ludność wspólnie stawiała opór ekspansji osmańskiej. Przez wieki wytworzyły się więc nie tylko więzi handlowe i kulturowe, ale także przyjacielskie i duchowe.

Podczas targów przedstawicielom Mołdawii zależy na dotarciu zarówno do polskich organizatorów turystyki, klientów indywidualnych, jak i importerów win. Zachęcają oni do podróży w czasie i odkrycia polskich dróg do korzeni, Polaków, którzy przyczynili się do rozwoju Mołdawii, a także odkrycia zabytków architektury, miejsc kultu i miejscowości przez nich założonych. Na prezentacji, która odbędzie się drugiego dnia targów o godzinie 11.00 obecni będą mołdawscy touroperatorzy i przedstawiciele winiarni (Tatra Bis, Visit Moldova, Solei and Maurt). Po prezentacji na stoisku Mołdawii odbędzie się degustacja lokalnych win. Przez trzy targowe dni na stoisku 46 Mołdawianie będą gotowi na rozmowy z potencjalnymi partnerami. Dodatkowo będą degustacje, a także loteria, w której można wygrać butelkę wina czy marciszory – tradycyjne ozdoby przygotowywane na święto wiosny.

Prezentacja Mołdawii – informacje organizacyjne

Prezentacja Mołdawii odbędzie się 18 lutego w godzinach 11.00-11.45 na Scenie Kultury Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na Targi Tour Salon obowiązuje rejestracja. Więcej informacji o targach, program oraz formularze rejestracyjne znajdują się na stronie www.tour-salon.pl. (TC)

Źródło: materiały prasowe

Zdjęcia: Narodowy Związek Turystyki Przyjazdowej Mołdawii

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics