Pomysły na majówkę w Czechach
Czechy Europa Miejsca

Pomysły na majówkę w Czechach

Malownicze miasta skalne w Czechach są idealnym miejscem na wiosenną wycieczkę. Do najbardziej znanych należą Czeski Raj, Skały Adrszpasko-Teplickie i Czeska Szwajcaria. Na turystów czekają tu ogromne wieże piaskowcowe, tajemnicze wąwozy, ruiny starych zamków i punkty widokowe, z których rozciągają się zapierające dech w piersiach krajobrazy.

 Czeski Raj – kraina rozbójnika Rumcajsa

Czeski Raj leży w pobliżu polskiej granicy (ok 60 km od Szklarskiej Poręby). Przed milionami lat w tym miejscu znajdowało się morze. Po jego ustąpieniu, na skutek działalności wulkanicznej oraz wiatru i wody powstały niezwykłe formy skalne, ściany i wieże piaskowcowe, idealne dla miłośników wspinaczek.

Czeski Raj, zamek Kost, fot. Libor Sváček

Do przyrodniczych unikatów należą tutejsze Boskovskie Jaskinie Dolomitowe, najrozleglejsze jaskinie dolomitowe w Czechach. Całkowita długość odkrytych do tej pory korytarzy wynosi 1060 metrów. Prawdziwe skarby natury kryje majestatyczna góra Kozakov – piękne agaty, japisy, chalcedony i ametysty. Na miłośników zabytków czekają malownicze miasteczka, liczne zamki i pałace, a także perełki architektury ludowej.

W 2005 roku Czeski Raj został ogłoszony Geoparkiem UNESCO.

Adrszpach, fot. Milan Jaroš

Propozycja na wycieczkę:

1 dzień

Mladá Boleslav (89 km od Szklarskiej Poręby), Muzeum Skody. W tym mieście w roku 1895 Vaclav Klement i Vaclav Laurin założyli swoją firmę. Dzięki temu Skoda jest jedną z najstarszych marek motoryzacyjnych na świecie.

Kost (22 km) – monumentalny zamek gotycki. Znajdziemy tu ekspozycję poświęconą rodowi Kinskich, właścicieli obiektu. Ciekawostką są także podziemia z ekspozycją średniowiecznych narzędzi tortur.

Hrubá Skála (14 km) i Hruboskalskie Miasto Skalne. Wycieczka trasą turystyczną do punktu widokowego Mariánská vyhlídka. Rozciąga się stąd jeden z najpiękniejszych widoków na Czeski Raj.

2 dzień

Skały Prachovskie (16 km). Niezwykłe trasy turystyczne wśród skał. Spacer najlepiej rozpocząć z miejsca Dolni pokladna (Dolna kasa), przy schronisku Turisticka Chata (restauracja, latem możliwość zakwaterowania).

Zamek i pałac Staré Hrady (19,5 km). Gotycka część zamku połączona z renesansowym pałacem. Znajdziemy tu wspaniałą, bajkową ekspozycję dla dzieci, a także tysiące eksponatów prezentujących życie prostego ludu, mieszczan i szlachty za panowania cesarza Franciszka Józefa I. Na dzieci czeka poszukiwanie tajemniczej komnaty, mnóstwo smoków i smoczków oraz bajkowe podziemia z całą plejadą skrzatów, diabełków, czarownic i innych bajkowych postaci.

Nová Paka, browar (30 km) – zabytkowy browar z XIX wieku. Produkcja piwa odbywa się tu bez przerwy od roku 1872. Browar można zwiedzić z przewodnikiem.

Nová Paka, Muzeum Miejskie. Zobaczymy tu między innymi ekspozycję kamieni szlachetnych, przyrodniczo-krajoznawczą, spirytualistyczną.

Czeska Szwajcaria, fot. Václav Sojka

Jičín (18 km) – miasto Rumcajsa, nazywane bramą do Czeskiego Raju. Zwiedzimy tu zakład szewski Rumcajsa, interaktywną ekspozycję poświęconą słynnemu rozbójnikowi w Galerii Miejskiego Centrum Informacji w Pałacu Valdstejna na rynku (galeria Radka Pilařa) i wieżę z 1568 roku, z której rozciąga się piękny widok na miasto i okolicę. Każdego roku na początku września odbywa się tu barwny festiwal Jiczyn – miasto bajki. Na kilka dni miasto zmienia się w prawdziwe bajkowe królestwo. Na dzieci i dorosłych czekają gry, zabawy, tańce, przedstawienia teatralne, korowód masek, najróżniejsze warsztaty twórcze i duży pokaz sztucznych ogni.

Trosky (16 km) – symbol Czeskiego Raju. Dominujące nad okolicą ruiny zamku gotyckiego z XIV wieku, z dwiema wieżami widokowymi, Panną (57 m) i Babą (47 m) inspirowały romantycznych malarzy i poetów.

Hrubá Skála (7 km), nocleg.

Czeska Szwajcaria, fot. Václav Sojka

3 dzień

Turnov, Galeria Granát (9 km). Ekspozycja biżuterii z czeskim granatem, ciekawy pokaz jej wyrobu, szlifowania, warsztaty, możliwość zakupu biżuterii w tutejszym sklepiku.

Pałac Sychrov (8 km). Wnętrza romantycznej siedziby szlacheckiej z drugiej połowy XIX wieku zachwycają pięknymi rzeźbami i zachowanym oryginalnym wyposażeniem. W rodzinnej galerii Rohanów znajdziemy imponującą kolekcję (243 obrazy) francuskiego malarstwa portretowego. Pałac otacza duży, piękny park z rzadkimi odmianami roślin.

Malá Skála (15 km) – raj dla miłośników sportów wodnych, turystyki rowerowej i innych aktywnych form wypoczynku. Idealne miejsce na pobyt rodzinny (wypożyczalnie kajaków, canoe, raftów, hulajnóg terenowych, rolek, park linowy). Można wybrać się na rejs kajakiem po rzece Jizerze z Malej Skaly do miejscowości Dolanky (9,5 km), a wrócić na hulajnodze. Wzdłuż Jizery prowadzi szlak rowerowy Greenway Jizera.

Adrszpach, fot. Richard Klíčník

Skały Adrszpasko-Teplickie – piaskowcowe olbrzymy

Ulokowane między miastami Teplice nad Metují i Adrszpach oraz szczytem Čáp w pobliżu wsi Skály.

Propozycja na wycieczkę:

1 dzień

Skały Adrszpaskie. Trasa turystyczna wiedzie między skałami o fantastycznych kształtach i ciekawych nazwach – Starosta i Starościna, Orle Gniazdo, Ząb czy Diabelski Most. Podczas wędrówki odpoczniemy przy Dużym Wodospadzie, z którego woda wytryśnie dopiero wówczas, gdy wypowiemy odpowiednie zaklęcie. Jest tu także mała zapora, po której można popływać łodzią. Na końcu trasy znajduje się Echo Skalne. Rzeczywiście, echo jest tu wyjątkowe. Wiedziano o tym już w roku 1783, kiedy dla turystów grywano tu na rogu i strzelano z moździerza. Huk wystrzału odbijał się siedmiokrotnie od ściany Krzyżowego Wierchu.

2 dzień

Skały Teplickie – monumentalne skały o ciekawych nazwach, na przykład Gąsienica, Siekiera Rzeźnika czy Golem. Po drodze możemy wspiąć się na platformę widokową na ruinach zamku Střmen. Ścieżka zaprowadzi nas następnie pod wielką Wieżę Strażniczą, jeden z symboli Skał Teplickich. Na rozstaju dróg, koło Syberii, wejdziemy po kamiennych schodach przez Duży Plac Kościelny do Kaplicy Skalnej i wąskim przesmykiem przeciśniemy się do Lwiej Klatki. Nagle znajdziemy się w Ogrodzie Karkonosza. Wokół wznoszą się najsłynniejsze kształty Skał Teplickich, na przykład Korona Skalna, Ściany Kościelne i Marcińskie czy Kościół Skalny.

Czeska Szwajcaria – wyprawa do baśniowej krainy

Tajemnicza kraina sosnowych lasów i głębokich dolin, wśród których wznoszą się majestatyczne wieże, bramy, ściany i labirynty skalne.

Wiele skał jest ostoją niezwykle cennych gatunków fauny i flory.

Propozycja na wycieczkę:

1 dzień

Malownicza miejscowość Hřensko, zwana bramą do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Jest to także punkt wyjściowy na wycieczki do Bramy Pravčickiej (Pravčická brána), największego naturalnego mostu skalnego w Europie.

Dziki Wąwóz (Divoká soutěska) – głęboki kanion w piaskowcowych skałach na rzece Kamenicy, ze stromymi ścianami o wysokości do 150 metrów, dostępny jedynie łodzią. Wąwóz został otwarty dla turystów w roku 1898 z inicjatywy Towarzystwa Górskiego Czeskiej Szwajcarii oraz księcia Edmunda Clary-Aldringena

Mezní Louka – miejscowość ulokowana w sercu Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, gdzie przecina się wiele szlaków pieszych i rowerowych. Najpopularniejszy to Ścieżka Gabrieli (Gabrielina stezka), z której rozciąga się widok na niezwykłe kształty skał, na przykład Głowę Cukru czy Skrzydłową Ścianę.

Brama Pravčicka – monumentalny most skalny, ulokowany 3 km od Hřenska w pobliżu granicy z Niemcami. Uważany za symbol Czeskiej Szwajcarii. Jest to największy most skalny w Europie. Jego wysokość wynosi 16 m, szerokość niemal 27 m.

Nocleg w miejscowości  Chřibská.

2 dzień

Krásna Lípa (8 km). Wypożyczenie rowerów elektrycznych i wycieczka w kierunku doliny Kyjovské údolí do miejscowości Hinterhermsdorf w Niemczech. Wejście na wieżę widokową Weifberg, skąd rozciąga się piękna panorama Szwajcarii Saksońskiej.

Powrót na rowerach do Krásnej Lípy. Zwiedzanie miejscowej architektury ludowej i miasteczka Krásna Lípa.

Powrót do miejscowości  Chřibská. Wycieczka do wieży widokowej na Vlčí hoře lub do miejsca pielgrzymkowego Loreta Rumburk (7 km).

3 dzień

Děčín (29 km), wieża widokowa – jedna z najpiękniejszych kamiennych wież widokowych w Czechach. Wysokość wynosi 33 m, na szczyt wiodą 153 schody. Wieża należy do najstarszych w Czechach. Znajduje się na wysokości 726 m n.p.m. Zbudowana została w roku 1864.

Pałac w Děčínie – jeden z najważniejszych zabytków północnych Czech. Był twierdzą wojskową i siedzibą słynnych rodów szlacheckich. Gościli tu liczni władcy europejscy i artyści. Fryderyk Chopin skomponował tu „děčínski“ walczyk As-dur. (TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics