Aktualnosci Polska

W niedzielę zakończyły się Światowe Dni Młodzieży, odbywające się w Polsce od czwartku  przez cztery dni. W godzinach wieczornych Papież Franciszek odleciał do Rzymu. Oprócz doznań duchowych wydarzenie ukazało światu jeszcze jedno oblicze Polski i Polaków. Uczestnicy ŚDM zachwyceni byli polską gościnnością. O Polakach mówią, że są otwarci, mili i uprzejmi. Podkreślali również niezwykłą atmosferę, jaka towarzyszyła wydarzeniu.

Pielgrzymi nocowali w Polsce w różny sposób.Na specjalnie przygotowanych polach namiotowych, w parafiach, hotelach a także u polskich rodzin, które udzieliły im gościny w swoich domach. Często gospodarze wcześniej obawiali się zagranicznych gości, podkreślając m.in. barierę językową utrudniającą komunikację. Jednakże komentując wrażenia po wizycie pielgrzymów podkreślali ogromną radość z odwiedzin i możliwość pomocy przybyłym na spotkanie z Papieżem. Goście natomiast byli pod wrażeniem otwartości z jaką zostali przyjęci. Zachwycali się też polskim jedzeniem. Na przykład Amerykanie zdecydowanie preferowali lokalne placki i pierogi, które są polską specjalnością od rodzimych hamburgerów. Wizyta w Krakowie była też okazją do skosztowania słynnych Papieskich Kremówek, którymi zajadał się Ojciec Święty Jan Paweł II.

13767415_10154489622247275_6531780212082920955_o

Jak podkreślają przedstawiciele polskich władz organizacja Światowych Dni Młodzieży była „wielkim wyzwaniem logistycznym”, które udało się je przeprowadzić sprawnie oraz bezpiecznie. – ŚDM były przygotowane tak, że wszyscy byli bezpieczni i wszyscy goszczący w Polsce mogli przeżywać piękne chwile bez zakłóceń. Pani Premier Beata Szydło powiedziała, że to ogromna zasługa służb, którym podziękowała. Dodała, że poza służbami w organizacji imprezy udział brały jednostki administracji rządowej, samorządowej, a także ekipom medycznym. Ponadto Pani Premier wskazała, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie przebiegły w sposób perfekcyjny, dzięki pracy dziesiątek tysięcy osób.

Trzeba także wskazać na ogromny wkład i wysiłek setek wolontariuszy biorących udział w ŚDM, którzy charytatywnie, poświęcając często cały swój czas, brali udział w organizacji i obsłudze ŚDM. To m.in. specjalnie z nimi spotkał się Papież na specjalnej uroczystości zorganizowanej w Tauron Arena, przed odlotem do Rzymu. Gospodarzem następnych Światowych Dni Młodzieży za trzy lata, została wybrana Panama. (TC)

 

Write a comment