Polacy triumfują w Cannes!
Aktualnosci LIFESTYLE

Polacy triumfują w Cannes!

Na taki sukces czekaliśmy długie lata! Polacy triumfują na najważniejszej imprezie filmowej świata! Twórca „Zimnej wojny” Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 71. edycji festiwalu w Cannes Najnowsze dzieło laureata Oscara za film „Ida” w polskich kinach od 8 czerwca. O główną nagrodę – Złotą Palmę – walczyło 21 filmów. Jury pod przewodnictwem Cate Blanchett za najlepszy film uznało jednak “Shoplifters” w reż. Hirokazu Kore-eda, a Pawła Pawlikowskiego nagrodziło za najlepszą reżyserię.

To po prostu musiało nastąpić! Typowana na jednego z najpoważniejszych kandydatów do laurów 71. edycji festiwalu w Cannes, „Zimna wojna” została zwycięzcą w kategorii Najlepsza Reżyseria. Statuetkę z rąk jury, pod przewodnictwem Cate Blanchett, otrzymał twórca filmu – Paweł Pawlikowski. To kolejne prestiżowe wyróżnienie na koncie laureata Oscara za film „Ida”.

zwycięzcy Cannes 2018

Złota Palma: “Shoplifters” w reż. Hirokazu Kore-eda

Nagroda jury: Nadine Labaki (“Capernaum”)

Grand Prix: Spike Lee za “BlacKKKlansman”

Najlepszy reżyser: Paweł Pawlikowski (“Zimną wojnę”)

Najlepszy scenariusz: ex aequo – Alice Rohrwacher (“Happy as Lazzaro”) i Nader Saeivar (“3 Faces”)

Najlepszy aktor: Marcello Fonte (“Dogmana”)

Najlepsza aktorka: Samal Yeslyamova (“Ayka”)

Złota Palma dla filmu krótkometrażowego: Charles Williams i “All These Creatures”

Wyróżnienie dla filmu krótkometrażowego: “On the Border” (reż. Yan Bian Shao Nian)

Złota Kamera: “Girl” w reż. Lukasa Dhonta

Queer Palm (długi metraż):

Queer Palm (krótki metraż):

Nagroda specjalna 70. edycji festiwalu: Jean-Luc Godard

Nagroda “Art Cinema”: “Climax”, reż. Gaspar Noé

Nagroda “Europa Cinemas Label”: “Troppa grazia”

Nagroda Stowarzyszenia Autorów, Reżyserów i Kompozytorów: “En liberté”

Nagroda Odkryć (“Prix Découverte”): “Ektoras Malo : I Teleftea Mera Tis Chronias”

Jury sekcji “Un Certain Regard” pod przewodnictwem Benicia Del Toro wyróżniło pięć filmów:

Nagroda “Un Cartain Regard”: Ali Abbasi – “Border”

Najlepszy reżyser: Siergiej Łoźnica za obraz “Donbass”

Najlepszy występ aktorski: Victor Polster w filmie “Girl”

Najlepszy scenariusz: Meryem BenmBarek (“Sofia”)

Specjalna nagroda jury: João Salaviza i Renée Nader Messora (“The Dead and the Others”)

Nagroda dla reżysera „Zimnej wojny” nie powinna i nie może być zaskoczeniem. Historia trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem, z miejsca została okrzyknięta sensacją festiwalu w Cannes. Już pierwszy jej pokaz wzbudził ogromną euforię publiczności, przynosząc łzy wzruszenia Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro i dwudziestominutową owację na stojąco. Zaowocował też wysypem bardzo pozytywnych recenzji.

„To film na Złotą Palmę” – pisał w swojej publikacji Tadeusz Sobolewski. „Wspaniały film, który może się podobać każdemu” – wtórował mu, Janusz Wróblewski z „Polityki”. „Ta niezwykła opowieść o miłości niemożliwej, ale też o przeszłości, emigracji i polskości robi ogromne wrażenie” – stwierdzała Barbara Hollender. „Ten owacyjnie przyjęty przebój festiwalu w Cannes ma w sobie echa La La Land” – mogliśmy przeczytać na łamach The Economist. „To jest love story. To jest melodramat. Taki melodramat, który ja porównałam do Casablanki” – zachwycała się Grażyna Torbicka. „Urzekająco romantyczna, słodko-gorzka ballada” – podkreślał Leslie Felperin z The Hollywood Reporter. Tak natomiast o „Zimnej wojnie” pisała reprezentująca Onet, Anna Tatarska: „Duma, wzruszenie i ogromna radość. To czułam, po galowej premierze Zimnej wojny. Pawlikowski zrobił nie tylko film o miłości w czasach zarazy. W pewnym sensie napisał też list miłosny do Polski, która ma w sobie rzadkie piękno i do której (…) zawsze się w końcu wraca”. Nagrodzona Złotą Palmą „Zimna wojna” trafi do polskich kin 8 czerwca.

„Zimna wojna” opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem  scenariusza „Zimnej wojny”. Napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia do filmu powstały między styczniem a sierpniem 2017 roku. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i Chorwacji. Producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, a dystrybutorem firma Kino Świat.

fot. tvn24.pl

(TC)

 

Post Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: