Podróż dla odważnych
KSIĘGARNIA ODKRYWCÓW

Podróż dla odważnych

To prawie jak thriller, bo podróżnik Tomasz Owsiany, z wykształcenia romanista, nie szczędzi nam przygód z dreszczykiem. Mieszkał w kolonii karnej i w rezydencji multimilionera. Dotarł do obozu partyzantów na wyspie Mindanao i nocował z uchodźcami. W San Fernando poznawał kulisy i kluczowe postaci słynnej na cały świat krwawej drogi krzyżowej, a w regionie Talalora na wyspie Samar szukał praktyk czarnej magii barang i kulam. Po tygodniu walki z lokalnym tabu dotarł do szamana, który odsłonił przed nim swoją historię i warsztat. A owocem tej niezwykłej wyprawy jest niezwykły reportaż „Pod ciemną skórą Filipin”.

Właściwie tyle w nim wątków, że z powodzeniem starczyłoby materiału na kilka książek. Autor przebywał wśród rybaków na wybrzeżach spustoszonych przez tajfuny, ale i wśród filipińskich elit. Z poszukiwaczem skarbów docierał do zapomnianych, dawnych japońskich tuneli, odnajdując wskazówki prowadzące do skarbu generała Yamashity. Na wyspie Mindanao, dzięki kontaktom otrzymanym od zaprzyjaźnionych wodzów plemiennych, dotarł do górskiego obozu grupy paramilitarnej NIPAR, oskarżanej o zbrodnie na lokalnej ludności plemiennej. Poznał również byłych członków komunistycznej partyzantki NPA (uważanej przez Unię Europejską za organizację terrorystyczną), zaś w miejskim więzieniu odbył rozmowę z jednym z jej przywódców i ideologów.

Decydując się na ośmiomiesięczną, samotną wyprawę Tomasz Owsiany postanowił żyć jak miejscowi. Zrezygnował z atrakcji turystycznych, od razu wykreślił z planu podróży białe plaże Boracayu, ryżowe tarasy w Banaue i wszystko, co wiąże się z turystyczną komercją. Jeszcze przed wyjazdem nauczył się języka tagalskiego, a od pierwszego dnia starał się uczestniczyć w codziennym życiu Filipińczyków. Wyrabiał węgiel, uprawiał zbieractwo, orał bawołami ryżowiska i brał udział w świętach i rytuałach. Żuł betel, budował tamy, zbierał małże i maniok. Zależało mu, żeby odwiedzane miejsca poczuć i zrozumieć. Za swoją wyprawę otrzymał prestiżową Nagrodę Dziennikarzy Kolosów.


„Pod ciemną skórą Filipin”, Wydawnictwo Muza

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics