Oscary 2017: Nagrodzeni i wielka wpadka!
Aktualnosci LIFESTYLE

Oscary 2017: Nagrodzeni i wielka wpadka!

Za nami już 89. edycja nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscary 2017. Oficjalnie poznaliśmy laureatów. W najważniejszej kategorii zwyciężył dramat “Moonlight” uznany za “najlepszy film”, który został nagrodzony łącznie trzema statuetkami. Niekwestionowany faworyt w drodze do Oscarów film “La La Land”, który w wyróżniony 14. nominacjami, ostatecznie otrzymał sześć nagród.

26 lutego w hollywoodzkim Dolby Theatre galę poprowadził amerykański dziennikarz i komik – Jimmy Kimmel. Choć żaden polski film nie walczy w tym roku o statuetkę, to z pewnością wielu z nas wyczekiwało werdyktu członków Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Jak twierdzą obserwatorzy podczas tegorocznej gali wydarzyła się największa wpadka w historii całych Oscarów. Podczas wręczenia nagrody dla najlepszego filmu doszło do pomyłki – ogłoszono, że statuetkę w najważniejszej kategorii, czyli za Najlepszy Film dostał „La La Land” zamiast nagrodzonego “Moonlight”. Euforia twórców głośnego musicalu okazała się przedwczesna, ponieważ do Warrena Beatty’ego i Faye Dunaway, którzy ogłaszali zwycięzcę trafiła niewłaściwa koperta! Za najlepszym film uznany został ostatecznie “Moonlight” Barry’ego Jenkinsa.

Według specjalistów i mediów 89. oscarowa gala nie okazała się wydarzeniem przełomowym. Pojawiło się jednak sporo niespodzianek. Na przekór medialnej euforii i gradowi wyróżnień musical „La La Land” nie został wybrany najlepszym filmem. Zdobył jednak Oscary w tych 6. kategoriach, na które najbardziej zasłużył. Reżyser musicalu, Damien Chazelle, został najmłodszym laureatem w kategorii Najlepszy Reżyser w historii. Oscara nie otrzymała Meryl Streep, został przyznany natomiast Emmie Stone, uznanej za Najlepszą Aktorkę Pierwszoplanową. Najlepszym Aktorem został Cassey Affleck za rolę w „Manchester by the sea”. Pojawił się także polski akcent w postaci hołdu złożonego Andrzejowi Wajdzie.

Pewnym zaskoczeniem był też brak Oscara dla filmu nieangielskojęzycznego. Faworytem był austriacko-niemiecko-rumuński obraz “Toni Erdmann”. Ostatecznie Oscar trafił do francusko-irańskiego filmu “Klient” w reżyserii Asghar’a Farhadiego.

Pełna lista laureatów, w poszczególnych kategoriach:

Film:  “Moonlight”

Aktor:  Casey Affleck – “Manchester by the Sea”

Aktorka:  Emma Stone – “La La Land”

Aktor drugoplanowy:  Mahershala Ali – “Moonlight”

Aktorka drugoplanowa:  Viola Davis – “Fences”

Reżyser:  Damien Chazelle – “La La Land”

Scenariusz adoptowany:  “Moonlight”

Scenariusz oryginalny:  “Manchester by the Sea”

Film nieangielskojęzyczny:  “Klient”

Dokument:  “O.J.: Made in America”

Animacja:  “Zwierzogród”

Piosenka:  City of Stars – “La La Land”

Muzyka:  “La La Land”

Zdjęcia:  “La La Land”

Montaż:  “Przełęcz ocalonych”

Efekty specjalne:  “Księga dżungli”

Dźwięk:  “Przełęcz ocalonych”

Montaż dźwięku:  “Nowy początek”

Scenografia:  “La La Land”

Kostiumy:  “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”

Charakteryzacja:  “Legion samobójców”

Film krótkometrażowy:  “Chór”

Krótkometrażowy dokument: “The White Helmets”

Krótkometrażowa animacja:  “Piper”

(TC)

Post Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: