Obowiązek informacyjny wobec klienta spoczywa na linii lotniczej
Aktualnosci Transport

Obowiązek informacyjny wobec klienta spoczywa na linii lotniczej

12.05.2017 r. Przewoźnik lotniczy, który nie jest w stanie dowieść, że z dwutygodniowym wyprzedzeniem poinformował pasażera o odwołaniu lotu, jest zobowiązany do wypłaty klientowi rekompensaty – postanowił Trybunał Sprawiedliwości UE.

Decyzja ma zastosowanie zarówno w sytuacji, gdy umowa o usługę przewozową została zawarta przez klienta bezpośrednio z przewoźnikiem, jak też wtedy gdy bilet został kupiony za pośrednictwem agenta.

W Strasburgu zapadł wyrok w sprawie C- 302/16, wytoczonej przez pasażera, który wykupił bilet na przelot powrotny z Holandii do Surinam. Lot organizowany przez Surinam Airways (SLM) był zaplanowany na 14 listopada 2014, jednak 9 października SLM poinformowało agencję turystyczną, że rejs został odwołany. Klient został o tym poinformowany dopiero 4 listopada.

Powołując się na Regulację 261/2004 UE określające warunki rekompensaty dla pasażerów linii lotniczych, klient zażądał od SLM odszkodowania w wysokości 600 euro. Przepisy stanowią, że pasażerowi przysługuje rekompensata wtedy gdy nie został poinformowany o odwołaniu lotu z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Przewoźnik odmówił wypłacenia odszkodowania przypominając, że informacja została wysłana do agencji turystycznej już 9 października 2014. Z kolei agent turystyczny stwierdził, że jego odpowiedzialność dotyczy jedynie kwestii związanych z pośrednictwem w zawarciu umowy między klientem a przewoźnikiem, natomiast sprawy związane z odwołaniem lotu powinny być rozstrzygane bezpośrednio między stronami umowy. Agencja twierdziła, że odpowiedzialność za poinformowanie klienta w odpowiednim terminie spoczywa na przewoźniku, który otrzymał dane kontaktowe do pasażera.

Klient zaskarżył decyzję przewoźnika, zaś holenderski sąd zwrócił się z zapytaniem do ETS, twierdząc, że przepisy nie dość dokładnie określają warunki, które musi spełnić przewoźnik aby można było uznać, że poinformował klienta o odwołanym locie.

ETS również przyjął punkt widzenia agencji turystycznej stwierdzając, że to na lini lotniczej spoczywa obowiązek przedstawienia dowodu na terminowe poinformowanie pasażera o odwołanym locie. Jeśli przewoźnik nie jest w stanie przedstawić dowodu, że klient został w stosownym terminie poinformowany o anulowaniu rejsu, jest zobowiązany wypłacić mu rekompensatę. ETS wskazał, że dotyczy to również sytuacji, w której bilet lotniczy został zakupiony za pośrednictwem strony trzeciej (np. agenta turystycznego).

Trybunał podkreśla jednak, że przepisy nie zabraniają przewoźnikowi starania się o uzyskanie odszkodowania od osób trzecich, które doprowadziły do niewykonania obowiązku informacyjnego wobec klienta. (TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics