Narciarskie atrakcje dla rodzin z dziećmi w Czechach
Narty Poradnik

Narciarskie atrakcje dla rodzin z dziećmi w Czechach

Ivana Bílková zaprasza. Narciarskie atrakcje w Czechach dla rodzin z dziećmi. Moją narciarską przygodę rozpoczęłam w rodzinnych stronach – na Morawach Wschodnich, w ośrodkach narciarskich Gór Hostyńskich (czes. Hostýnské vrchy). Panują tu znakomite warunki dla rodzin z dziećmi. Obecnie w tutejszych kurortach: Tesák, Troják, Rusava, Všemina czy Trnava, znajdziemy kilka wyciągów dla dzieci, szkółki narciarskie dla dzieci i dorosłych, oświetlone i zaśnieżane stoki. Nowością jest Magistrala Hostyńska oferująca 52 kilometry oznaczonych, ratrakowanych tras.

W kolejnych latach zaczęłam odkrywać ośrodki narciarskie w innych pasmach górskich w Czechach, zarówno te najbardziej popularne w Karkonoszach, jak i mniej znane, np. w Górach Izerskich, Orlickich, Jesionikach, Beskidach, a także Rudawach czy na Szumawie. W każdym z tych pasm górskich znajdziemy kurorty godne polecenia rodzinom z dziećmi.

Czeskie góry są idealnym miejscem do nauki jazdy na nartach. Na dzieci czekają profesjonalni instruktorzy, prowadzący zajęcia także po polsku. Nauka odbywa się w wydzielonych, świetnie wyposażonych parkach narciarskich, w których najmłodsi mogą w komfortowych warunkach stawiać pierwsze kroki na nartach. Wielki park narciarski dla dzieci oferuje np. ośrodek Lipno na Szumawie, Szpindlerowy Młyn w Karkonoszach czy Klínovec w Rudawach.

Świetną atrakcją dla dzieci są trasy zjazdowe z pomiarem prędkości oraz Funline, czyli zabawne trasy z zakrętami i tunelami. Znajdziemy je między innymi w Pecu pod Śnieżką i Černym Dole.

Każdego roku czeskie ośrodki narciarskie szykują liczne nowości i dodatkowe atrakcje, szczególnie dla rodzin z dziećmi. W SkiResorcie Černá Hora–Pec w Karkonoszach na najmłodszych czeka aż sześć parków wyposażonych w nowe ruchome dywany i wyciągi. W ośrodku Dolní Morava, w regionie Kralickiego Śnieżnika, powiększony został dziecięcy park narciarski, włącznie z nową strefą dla najmłodszych dzieci. W ośrodku Deštné w Górach Orlickich powstał nowy park narciarski dla dzieci. To tylko niektóre nowości, które ucieszą najmłodszych.

Zimowy urlop to nie tylko szusowanie na nartach, ale także inne sporty. Niemal w każdym ośrodku narciarskim w Czechach są snowparki czy snowtubing. Dzieci mogą poszaleć także na torach bobslejowych i saneczkowych, np. w Szpindlerowym Młynie czy Harrachovie.

W czeskich ośrodkach narciarskich czeka także przez cały sezon wiele imprez, zawodów sportowych i innych atrakcji. Bardzo popularne wśród rodzin z dziećmi są ścieżki w koronach drzew, czynne także zimą. Znajdziemy je w szumawskim ośrodku Lipno, w Dolní Moravie i Jańskich Łaźniach.

Zima zbliża się wielkimi krokami, więc najwyższy czas, aby zaplanować ferie, zajrzeć na naszą stronę www.czechtourism.com i wybrać ośrodek narciarski odpowiadający Państwa oczekiwaniom.

Ivana Bílková, dyrektor przedstawicielstwa zagranicznego w Polsce, z działalnością na Litwie i Łotwie, Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism

Gdzie, co i za ile?

Sprawdziliśmy na różnych forach internetowych, o co najczęściej pytają rodzice planujący wypad z dzieckiem na narty do Czech. Zebrane w ten sposób pytania – płynące bezpośrednio od najbardziej zainteresowanych osób, narciarzy chcących spędzić dobrze ferie razem ze swoimi pociechami – przesłaliśmy do przedstawicieli czeskich kurortów oraz regionalnych agencji turystycznych. Uzyskane odpowiedzi zestawiliśmy w syntetycznym opracowaniu, które w łatwy sposób przybliża tegoroczną ofertę czeskich kurortów – z myślą przede wszystkim o rodzinnych wyjazdach, kiedy oprócz szusowania na stokach znaczenia nabierają wszelkie dodatkowe atrakcje, które nie pozwolą dzieciom na choćby najmniejszy cień nudy.

W samych Karkonoszach jest prawie 20 narciarskich kurortów, które mają zupełnie różne propozycje. Zazwyczaj oferują szkółkę narciarską z doświadczonymi instruktorami oraz nartostrady, przynajmniej częściowo przewidziane dla dzieci lub początkujących. Do tego są place zabaw, dziecięce parki oraz specjalne udogodnienia, jak ruchome chodniki zamiast wyciągów, snowtubing, saneczkarstwo, parki rozrywki – wylicza Alena Cejnarová z Karkonoskiego Stowarzyszenia Miast i Gmin.

Do jakich czeskich ośrodków narciarskich warto wybrać się z dzieckiem?

W czeskich górach właściwie wszystkie kurorty bardzo dbają o najmłodszych narciarzy. Zwykle dzieci do lat 5, a czasem nawet 7, mogą korzystać z darmowych skipassów i w zasadzie wszędzie można skorzystać z fachowej pomocy instruktorów w licznych szkołach narciarskich.

Świetne zaplecze dla rodzin z dziećmi posiada np. Klínovec, największy ośrodek w Rudawach, położony blisko granicy z Niemcami (https://klinovec.cz/en/skiareal-klinovec-pl). Można tu skorzystać z oferty szkoły narciarskiej albo wysłać najmłodsze pociechy do narciarskiego przedszkola, łączącego zabawę z nauką jazdy na specjalnych trasach z miękkimi przeszkodami – figurami zwierząt, postaci z bajek itp. Dzieci wjeżdżają na stok bezpiecznie, na ruchomym chodniku. Są tu dwa parki dla najmłodszych – jeden na północnej stronie Klínovca, drugi na południowym stoku góry. W budynku szkoły narciarskiej znajduje się również pomieszczenie, w którym dzieci mogą się bawić, oczywiście pod opieką pracowników szkoły. Budynek ten znajduje się na południowym stoku Klínovca, blisko dolnej stacji wyciągu krzesełkowego Prima Express, przy której każdego ranka odbywają się rozgrzewki dla dzieci. Trenerem jest Hugo, niebieski Yeti, maskotka Klínovca – opowiada Martin Píša, przedstawiciel ośrodka narciarskiego w Klínovcu. W tym kurorcie aktualnie trwają prace nad projektem nowego dużego rodzinnego parku narciarskiego, ale ta inwestycja zajmie jeszcze kilka lat. W każdym razie jesteśmy ośrodkiem narciarskim zorientowanym na rodzinę i na pewno już teraz rodziny mogą tu przyjemnie spędzić swój czas – zapewnia Martin Píša.

Sześć LIVE parków wyposażonych w ruchome magiczne dywany i wyciągi dla dzieci to z kolei oferta największego dziś czeskiego ośrodka – SkiResortu Černá Hora–Pec, czyli po polsku: Czarna Góra–Pec. Parki znajdują się w ośrodkach: Černá hora, Pec pod Sněžkou, Černý Důl i Velká Úpa (http://www.skiresort.cz/pl/). Zina Plchová, odpowiadająca za PR i marketing w SkiResorcie Černá Hora–Pec wskazuje na dwa obszary, które świetnie się sprawdzą w roli zimowego azylu dla rodzin z dziećmi: Formánky w Jańskich Łaźniach, gdzie działa szkoła narciarska, jest też i park LIVE z ruchomymi chodnikami, wypożyczalnia nart, snowtubing oraz restauracja i możliwość opieki nad dziećmi. Drugi doskonały teren dla dzieci to Černý Důl, który oferuje: największy park LIVE z dwoma ruchomymi chodnikami i wyciągiem oraz szerokie stoki narciarskie, tor Funline, a także restaurację i opiekę nad dziećmi.

Znany bardzo dobrze polskim miłośnikom białego puchu Špindlerův Mlýn, czyli Szpindlerowy Młyn (https://www.skiareal.cz/pl/uvod), również zachęca możliwością nauki w czterech snowparkach z ruchomym chodnikiem i trzema szkółkami narciarskimi z całodziennym programem opieki i nauki jazdy.

Także wiele mniejszych ośrodków narciarskich z powodzeniem rozwija ofertę dla dzieci. Na przykład Ski Areál Kopřivná (www.koprivna.cz/skiareal) w Jesionikach posiada park dla dzieci z małym stokiem i proponuje regularny program animacyjny dla najmłodszych pociech. Zdaniem internautów, ten stok jest świetnym rozwiązaniem do nauki lub szlifowania skrętów.

Ski Bílá (http://www.skibila.cz/cs/zima/), jeden z najchętniej uczęszczanych ośrodków w czeskich Beskidach, płożony w przepięknej dolinie rzeki Bílá Ostravice, oferuje łącznie 10 nartostrad oraz park dla dzieci, a w nim: karuzelę śnieżną, wyciągi odpowiednie dla dzieci, trampolinę, huśtawki oraz oczywiście szkołę narciarską.

Ski Aréna Karlov (https://www.skikarlov.cz/) proponuje nie tylko sporo wygodnych niebieskich tras, lecz także opiekę nad dziećmi, snowtubing, plac zabaw na stoku oraz całodzienne programy animacyjne.

Bogatą ofertę dla najmłodszych pociech przygotowały również ośrodki z Gór Orlickich. Na przykład Skicentrum Deštné (http://www.skicentrumdestne.cz/home), które obejmuje dwa ośrodki – Marta I i Marta II. Ciekawą propozycję dla rodzin z dziećmi ma zwłaszcza w mniejszym kurorcie: Marta II, gdzie dominują niebieskie nartostrady. Są tu dwa place zabaw – jeden szkoły narciarskiej przeznaczony do nauki i drugi Yetti, podgrzewany namiot w kształcie igloo, w którym również można ćwiczyć jazdę na nartach i snowboardowe umiejętności. Są tu dwa wyciągi linowe, wyciąg taśmowy SunKid oraz karuzela, a także klub dla dzieci z programem animacji. SKI Centrum Říčky (www.skiricky.cz) ma szkołę narciarską nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci, wyposażoną w odpowiedni, mały wyciąg. Na trasie znajdują się specjalne elementy do efektywnego treningu małych narciarzy.

Rodziny z dziećmi spędzą przyjemne chwile w ośrodku Bukowa Góra (Buková hora) (www.skibukovka.cz). Jest to jedyny obszar w Górach Orlickich, który łączy Bukową Górę jednym karnetem z dwoma innymi kurortami: Červená Voda i Čenkovice. Dla dzieci przewidziano nowoczesne strefy rozrywki, zwłaszcza po stronie ośrodka Červená Voda. Znajduje się tu Park KID, a w nim: snowtubing, plac zabaw z zamkiem śnieżnym i windą grawitacyjną. Jest też część treningowa, w tym trasa zjazdowa dla dzieci Kidsline.

Za „rodzinne” miejsca uchodzą również m.in.: Sportareál České Petrovice, (www.ceskepetrovice.com), z czterema wyciągami i możliwością wieczornych zjazdów, czy Skiareál Peklák (www.peklak.cz), położony u podnóża Gór Orlickich, z dwiema trasami i snowparkiem.

Jakie czeskie kurorty mają najwięcej tras?

Największym ośrodkiem narciarskim w Czechach jest Czarna Góra-Pec oferująca w sumie ponad 44 kilometry tras zjazdowych i to na jeden karnet. Pięć połączonych ze sobą terenów do szusowania gwarantuje inne doświadczenia narciarskie i zróżnicowany poziom trudności. Oprócz najdłuższych nartostrad o długości do 3 kilometrów znajdują się tu także tereny z łagodnymi stokami i urządzeniami dla młodszych narciarzy. Ponad 76 procent tras zjazdowych jest sztucznie zaśnieżanych, a więc narciarze mają gwarantowany śnieg, nawet jeśli pogoda nie sprzyja.

Klínovec oferuje 33 kilometry nartostrad , a ponad 20 kilometrów – Szpindlerowy Młyn, w którym część tras jest oświetlona i amatorzy nocnych jazd mogą liczyć tu na długie wieczorne szusowanie.

Z kolei największym ośrodkiem narciarskim na Morawach Północnych i Śląsku jest Ski Aréna Karlov, liczący ponad 12 kilometrów nartostrad.

Jakich nowości możemy się spodziewać w czeskich ośrodkach narciarskich w tym sezonie?

  • Černý Důl: czteroosobowa kolejka linowa Family Express o długości 1 kilometra, nowy park LIVE, ruchomy chodnik;
  • Deštné: czteroosobowa kolejka linowa, park dziecięcy;
  • Formánky: ruchomy chodnik;
  • Klínovec: wzmocniony system zaśnieżania;
  • Kopřivná: sześcioosobowa kolejka Leitner z osłoną i podgrzewanymi siedzeniami, nowa trasa narciarska o długości 920 m;
  • Lipno: funpark i snowpark, rozszerzony skicross, trasa slalomowa z pomiarem, dodatkowy system zaśnieżania;
  • Pec pod Śnieżką: wyciąg Javořák o długości 600 metrów, SkiTour Express: przyspieszony skibus łączący Pec pod Śnieżką, Jańskie Łaźnie i Černý Důl;
  • Relax & Sport Resort Dolní Morava: parkingi na 300 samochodów, powiększony dziecięcy park narciarski z nową strefą dla dzieci od 3 do 5 lat, Funline i trasa crossowa ze snowparkiem;
  • Ski Aréna Karlov: rodzinna trasa narciarska (1450 metrów), ulepszony rodzinny skicross, snowtubing, nowy park dla dzieci;
  • Szpindlerowy Młyn: czteroosobowa kolejka linowa Horní Mísečky–Medvědín, przedłużona i poszerzona trasa zjazdowa na Horních Mísečkách, przebudowa i modernizacja restauracji w Świętym Piotrze (Svatý Petr) „STADION”, powiększona panoramiczna restauracja „Na Pláni”, nowe centrum informacji, wielofunkcyjny obiekt kas Medvědín;
  • Velka Úpa: nowy park LIVE, ruchomy chodnik.

Stawiamy pierwsze kroki na nartach – od jakich stoków warto zacząć?

Zarówno duże, jak i małe czeskie kurorty mają w ofercie niebieskie trasy, doskonale przygotowane dla początkujących. Znalezienie odpowiedniego stoku nie powinno więc nastręczać większych trudności.

Przyjemne do nauki trasy czekają np. w ośrodku Klínovec, w którym zdecydowana większość nartostrad jest łatwa i odpowiednia dla dzieci. Sześć bezpiecznych niebieskich tras narciarskich dla dzieci proponuje Ski Aréna Karlov. Dla początkujących doskonałe są również nartostrady w kurorcie Orlické Záhoří (Podnóże Gór Orlickich), gdzie stoki mają minimalne nachylenie.

Swoją ofertę dla początkujących i najmłodszych systematycznie rozbudowuje Czarna Góra–Pec. W tym sezonie skupiliśmy się na rozwoju terenu narciarskiego Černý Důl, który oferuje 8,5 kilometra szerokich i łagodnych stoków narciarskich. W okolicy znajduje się największy dziecięcy teren narciarski w kraju z dwoma magicznymi dywanami, zabawny bieg Funline, kurs slalomu giganta i pomiar prędkości zjazdu – mówi Zina Plchová.

Ile kosztują lekcje u wykwalifikowanych instruktorów w szkółkach narciarskich?

Stawka za godzinę nauki wynosi obecnie ok. 500 koron (ok. 83 zł). Nauka całodniowa kosztuje ok. 1,7–2 tys. koron (ok. 280–330 zł), a za pięć dni zapłacimy 8–9 tys. koron ( 1,3–1,5 tys. zł). Warto jednak mieć na uwadze, że są to ceny za naukę jednej osoby. Jeśli decydujemy się na lekcje szusowania w większej grupie, zapłacimy odpowiednio mniej, w zależności od liczby uczestników.

Jakie atrakcyjne ośrodki znajdują się najbliżej granic Polski?

Niedaleko polskiej granicy znajdują się dwa największe czeskie ośrodki, czyli Czarna Góra–Pec oraz Szpindlerowy Młyn. Są też i mniejsze kurorty, np.: Orlické Záhoří z nową, oświetloną nartostradą oferują w sumie 4,5 kilometra tras, są tuż przy samej granicy, pozwalając delektować się szusowaniem nawet po zapadnięciu zmroku. Blisko polskiej granicy znajduje się również ośrodek Malá Úpa, gdzie najlepsze warunki śniegowe panują na południowo-zachodnim zboczu, skąd doskonale widoczny jest najwyższy szczyt w Czechach – Śnieżka. Co więcej, stoki w kurorcie Malá Úpa są szczególnie popularne wśród rodzin z dziećmi.

Niemal tuż przy granicy znajdziemy również Ski areál Hartman (www.skihartman.cz), z trzema stokami narciarskimi, nastawiony głównie na rodziny z dziećmi. Jest to zarazem dobre miejsce na doskonalenie techniki.

Czy poza samą jazdą na nartach można zimą w czeskich górach uprawiać inne sporty lub aktywności?

Sanki, bobslej, snowtubing zaczynają być już niemal standardem. Największe ośrodki mogą zaproponować paletę dodatkowych atrakcji. Na przykład w Szpindlerowym Młynie na gości czeka aquapark, wellness, sauna, tenis, squash, strzelnica, kręgle, fitness czy nawet symulator golfa. A osoby lubiące świeże powietrze mogą spróbować swoich sił np. we wspinaczce po lodowej ścianie, w jeździe na łyżwach, skuterach śnieżnych, quadzie czy też w paralotniarstwie. Ze względu na duży snowpark do Szpindla chętnie przyjeżdżają snowboardziści; snowpark znajduje się w środkowej części obszaru Horní Mísečky, ma własny wyciąg Hořec (M2). Jest tu szereg stałych przeszkód. Park jest polecany zarówno początkującym, jak i zaawansowanym fanom freestyle – zapewnia René Hroneš, dyrektor ds. Biznesu i marketingu w Szpindlerowym Młynie.

Ciekawą sportową atrakcją są też Olimpijskie Parki w czterech górskich ośrodkach – Kopřivná, Karlov, Bílá i Mosty u Jablunkova, czyli po polsku Mosty koło Jabłonkowa (www.skimosty.cz/). Na terenie Olimpijskich Parków można spróbować wszystkich rodzajów sportów, a część aktywności została przygotowana specjalnie z myślą o dzieciach. Parki olimpijskie będą otwarte od 9 do 25 lutego 2018 r. (www.olympijskeparky.cz/).

Na jakie wydarzenia warto zimą pojechać do Czech?

W wielu ośrodkach co roku odbywają się cykliczne imprezy przyciągające tłumy gości. Wśród narciarskich – zarówno zawodowych, jak i amatorskich rozgrywek – znajdziemy bardzo oryginalne wydarzenia i imprezy. Na przykład, w Szpindlerowym Młynie do tradycji już należy gra w polo na śniegu przy zjeździe ze stoku Święty Piotr. W tym miejscu można też zawalczyć o tytuł Hero Season Trophy, czyli zjechać na czas na profesjonalnie przygotowanym torze wyścigowym. Rozrywka pomyślana zarówno dla amatorów adrenaliny – narciarzy i snowboardzistów – jak i mniej doświadczonych narciarzy oraz dzieci. W tym sezonie walka o tytuł Hero Season Trophy rozegra się 10 marca 2018 r. Popularną atrakcją w Szpindlu jest Špindlerovské Ledárium – na górnej stacji kolejki Święty Piotr–Pláň, czyli wystawa lodowych rzeźb, tej zimy dedykowana kultowej serii filmowej „Star Wars”, której towarzyszyć będzie tematyczne, audiowizualne show.

Festiwal rzeźb lodowych jest najważniejszym wydarzeniem zimowym również w ośrodku narciarskim Pustevny (www.pustevny.cz). Posągi powstają zwykle w trzeci weekend stycznia i pozostają tam do końca zimy – mówi Kateřina Buglová, menedżer ds. projektów w Moravian-Silesian Tourism (Morawsko-Śląskiej Agencji Turystycznej). 550

W Górach Orlickich, w Deštne odbywają się m.in. międzynarodowe wyścigi psów, jedne z najtrudniejszych w Europie. W tym sezonie zimowym możemy podziwiać psie zaprzęgi 23–27 stycznia 2018 r. (szczegóły na www.sedivackuv-long.cz).

Z kolei osoby, które mają ochotę na zabawę karnawałową, powinni zajrzeć 10 lutego 2018 r. do miejscowości Jablonné, gdzie jest planowana parada karnawałowa, bal maskowy dla dzieci i wieczorna impreza karnawałowa (www.jablonneno.cz). Na karnawałową paradę 10 lutego 2018 r. szykuje się także Lanškroun z tradycyjnym przemarszem masek i bogatym programem kulturalnym (www.lanskroun.eu) czy Choceň (www.chocen-mesto.cz). Tym, którym nie dość jeszcze zabawy, wiele rozrywki zapewni karnawał na śniegu w miejscowości České Petrovice, szykowany w marcu przyszłego roku (www.ceskepetrovice.com). Natomiast 24 marca 2018 r. w Deštne odbędzie się tradycyjne już od kilkudziesięciu lat pożegnanie siwego, wąsatego Rampušáka, który obok królewny Kačenki jest jedną z najbardziej znanych baśniowych postaci w Górach Orlickich.

Gdzie warto odwiedzić aquaparki?

Czechy słyną z bogatej oferty basenów i źródeł termalnych i w zasadzie w każdym zakątku gór amatorzy wodnych zabaw i relaksu znajdą coś dla siebie. Ani dzieci, ani dorośli na pewno nie będą rozczarowani np. aquaparkiem w Szpindlerowym Młynie, gdzie można zaznać relaksu w basenach, jacuzzi, saunach czy jaskini solnej. Oczywiście nie brak tu wodnych zjeżdżalni, a nawet dzikiej rzeki. Tu dzieci mają świetną zabawę, a dorośli mogą zrelaksować się w saunie lub wannie z hydromasażem – zapewnia René Hroneš.

Wielki raj wodny w Czechach działa w ramach Centrum Babylon w Libercu. W scenerii antycznych łaźni znajdziemy baseny i brodziki, zjeżdżalnie i rury, ukryte jaskinie, sauny i wiele innych atrakcji (www.centrumbabylon.pl/centrum-babylon).

Zjeżdżalnie, łóżka z masażem, basen z masażem, whirlpool, basen dla dzieci, brodzik dla dzieci, dzika rzeka, komory parowe i wiele innych czekają na amatorów wodnych uciech również w aquaparku w miejscowości Česká Lípa (www.sportlipa.cz).

Ile kosztują noclegi w czeskich górach w czasie ferii?

W układzie dwa plus jeden, czyli rodzice i dziecko, na siedem nocy w czasie ferii zimowych w 2018 r. na podstawie danych z Booking.com wydamy na noclegi w czeskich górach od 700 zł w pokojach prywatnych i hostelach po kilkanaście tysięcy złotych w luksusowych hotelach.

Ceny noclegów w wybranych kurortach czeskich*:

Deštné

  • Pokoje w kwaterach prywatnych: od 900 zł
  • Pensjonaty, apartamenty: 1,2–3 tys. zł
  • Hotele: 1,2–5,2 tys. zł

Czarna Góra

  • Pokoje w kwaterach prywatnych: od 1 tys. zł
  • Pensjonaty, apartamenty: 1,6–2,6 tys. zł
  • Hotele: 2,7–6,2 tys. zł

Klínovec

  • Pokoje w kwaterach prywatnych: od 1,1 tys. zł
  • Pensjonaty, apartamenty: 1,6–4,2 tys. zł
  • Hotele: 2,6–5,3 tys. zł

Kopřivná:

  • Pokoje w kwaterach prywatnych: od ok. 800 zł
  • Pensjonaty, apartamenty: 1,4–2,5 tys. zł
  • Hotele: 1,8–6,1 tys. zł

Szpindlerowy Młyn

  • Pokoje w kwaterach prywatnych: od 1,5 tys. zł
  • Pensjonaty, apartamenty: 1,9–4,1 tys. zł
  • Hotele: 2,7–6,7 tys. zł
  • Stawki za siedem noclegów za dwie dorosłe osoby i jedno dziecko w drugiej połowie stycznia 2018 r.

Źródło: Booking.com.

Czy w czeskich ośrodkach są organizowane zawody narciarskie dla dzieci?

Czeskie kurorty co roku mają specjalnie przygotowaną ofertę dla najmłodszych pociech. Na przykład w Czernej Górze w każdy czwartek odbywają się zawody slalomowe dla dzieci kierowane przez szkołę narciarską SkiResort Live. Na dziecięce zmagania postawił bardzo poważnie Klínovec, organizując co roku Kids Cup, czyli serię trzech wyścigów w różnych dyscyplinach narciarskich: slalom gigant, slalom równoległy oraz skicross. W tych zmaganiach w zimowym sezonie 2017/2018 udział mogą brać dzieci jeżdżące na nartach lub snowboardzie, urodzone od 2003 do 2015 r., które jednak nie uprawiają narciarstwa zawodowo.

Kids Cup w tym sezonie zimowym odbywa się w następujących terminach:

20.1.2018 – slalom równoległy

17.2.2018 – skicross

17.3.2018 – slalom gigant

Więcej szczegółów na: www.kidscup.cz.

Gdzie można znaleźć ciekawe trasy na narty biegowe?

Czechy to mekka narciarzy biegowych. Znajduje się tutaj ok. 300 tras biegowych o łącznej długości ponad 3 tysięcy kilometrów. Są to trasy nie tylko dla doświadczonych i bardziej zaawansowanych biegaczy, lecz również łatwe, wygodne i doskonałe dla rodzin z dziećmi. Do dyspozycji

biegaczy jest np. 170 kilometrów tras narciarskiej Magistrali Izerskiej. Najwyższe góry Czech – Karkonosze oferują łącznie 550 km tras, m.in. 13-kilometrową trasę ze Świętego

Piotra do Szpindlerowego Młyna, która niemal cały czas lekko biegnie w dół. Największą popularnością wśród amatorów biegówek cieszą się okolice Benecka, ośrodek

narciarski Hrabenka w Jilemnici albo okolice Rokytnic nad Jizerou czy Jańskich Łaźni. Słynna Magistrala Karkonoska, czyli 90 kilometrów przygotowanych i oznaczonych tras,

ma swój początek w Harrachovie.Na mapie tras biegowych nie sposób pominąć Wysoczyzny (Vysočina). Utrzymywane trasy znajdują się przede wszystkim w okolicach Gór Zdziarskich (Žďárské vrchy). Wiele świetnych miejsc dla narciarzy na różnym poziomie oferują Morawy Północne, w tym 60-kilometrową Magistralę Jesionicką. Również Morawy Południowe spodobają się mniej doświadczonym amatorom biegówek. Na przykład razem z dziećmi można zjechać 25-kilometrową, prowadzącą po równinie trasą z bajkowego Vranova nad Dyją do Austrii i przy okazji odwiedzić Park Narodowy Podyje. Po drodze znajdziemy wiele gospód, w których można nie tylko odpocząć, ale i skosztować regionalnych specjałów.

(TC)

 

 

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics